ΓενικέςΑνακοινώσεις
Τρίτη, 19 Φεβρουαρίου 2019

Ενημερώνουμε τα μέλη της Σχολής Χημικών Μηχανικών και του Ε.Μ.Π. ότι, τη Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου στις 11 π.μ., θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στον Ιερό Ναό Τριών Ιεραρχών, στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου, για τον αγαπητό μας συνάδελφο και Κοσμήτορα, Ιωάννη Ζιώμα.

Σάββατο, 16 Φεβρουαρίου 2019

Την Δευτέρα 18/2 το μάθημα του 6ου εξαμήνου "Οικονομική Ανάλυση και Διοίκηση Επιχειρήσεων (για μηχανικούς)" που είναι προγραμματισμένο για τις 11.45 δεν θα γίνει στο PC lab, αλλά στην Αίθουσα 31.

Τετάρτη, 13 Φεβρουαρίου 2019

Το μάθημα ξεκινά τη Δευτέρα, 18/2/2019 και ώρα 8.45.

Η 1η ώρα (8.45-9.30) του 1ου μαθήματος θα γίνει ενιαία και για τα 2 τμήματα στο Αμφιθέατρο 1 Χημ. Μηχ.

Οι παρουσιάσεις των μαθημάτων επιλογής του 4ου εξαμήνου σπουδών θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 15/02/2019, 10:00-11:00, στο Aμφιθέατρο 2 της Σχολής.

Ο χρόνος για κάθε μάθημα έχει οριστεί στα 5΄, ενώ θα υπάρξουν άλλα 5΄για ερωτήσεις.

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής του κ. Στέφανου Καραπέτη, με τίτλο:

«Ανάπτυξη πρότυπων βιοαισθητήρων για τον προσδιορισμό βιοτοξικών ουσιών στο γάλα και στο νερό».

Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 15:00 στην Αίθουσα Κουμούτσου.

Λόγω των δυσχερών συνθηκών στις μετακινήσεις, εξαιτίας των χιονοπτώσεων σε πολλές περιοχές της Αττικής, αναστέλλονται για σήμερα 8/1/2019 οι εκπαιδευτικές λειτουργίες της Σχολής.

Η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής περιλήψεων εργασιών για το 12ο ΠΕΣΧΜ παρατείνεται έως τις  31 Ιανουαρίου 2019.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στην ιστοσελίδα του συνεδρίου:

Από την Οργανωτική Επιτροπή.

Στα πλαίσια του Προγράμματος ERASMUS+ «SUIT4FOOD» (Sustainable Intervention technologies for controlling food Safety and Stability - www.um.edu.mt/healthsciences/projects/suit4food), το Εργαστήριο Χημείας και Τεχνολογίας Τροφίμων διοργανώνει εβδομαδιαίο εκπαιδευτικό μάθημα το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Τηλεκπαίδευσης της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του ΕΜΠ 15 - 19 Απριλίου 2019 και στο Εργαστήριο.

Στο εντατικό αυτό Workshop, που ισοδυναμεί με ένα εξαμηνιαίο μεταπτυχιακό μάθημα, θα συμμετέχουν σπουδαστές και διδάσκοντες από συνεργαζόμενα στο Πρόγραμμα SUIT4FOOD Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Ιδρύματα από Μάλτα, Γερμανία, Σουηδία και Ισπανία.

Προβλέπεται συμμετοχή δύο υποψήφιων διδακτόρων από το ΕΜΠ που εκπονούν τη διατριβή τους στο γνωστική περιοχή της Μηχανικής Τροφίμων.

Δεν υπάρχει κόστος εγγραφής.

Για περισσότερες λεπτομέρειες παρακαλώ να απευθυνθείτε στον Καθ. Π. Ταούκη (+210 7723171, taoukis@chemeng.ntua.gr)

SUIT4FOOD
Όνομα: SUIT4FOOD_Athens.pdf, Ανέβηκε: 20/12/2018 20:42, Μέγεθος: 121kb

H παρούσα ετήσια εσωτερική έκθεση (ΕΕΕ) της Σχολής Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ αναφέρεται στο ακαδημαϊκό έτος 2016-2017 για το εκπαιδευτικό έργο και στο ημερολογιακό έτος 2017 για το ερευνητικό έργο. Αποτελεί συνέχεια των προηγουμένων εκθέσεων για τα ακαδημαϊκά έτη 2013-14, 2014-15 και 2015-2016.

Η έκθεση συντάχθηκε από την Ομάδα Εσωτερικής Αξιολόγησης (ΟΜΕΑ) της Σχολής, η οποία αποτελείται από τα παρακάτω μέλη:

Σ. Τσιβιλής, Καθηγητής, Συντονιστής
Χ. Κυρανούδης, Καθηγητής
Δ. Καρώνης, Αν. Καθηγητής
Α. Καραντώνης, Επ. Καθηγητής
Ε. Κορωνάκη, ΕΔΙΠ
Ν. Παναγιώτου, ΕΔΙΠ
Α. Παπαδημητρίου, Γραμματεία

Η άντληση πληροφοριών για την παρούσα έκθεση βασίσθηκε στα αρχεία της Γραμματείας της Σχολής, σε ηλεκτρονικές βάσεις βιβλιομετρικών δεδομένων, σε στοιχεία της Επιτροπής Διαχείρισης του Ειδικού Λογαριασμού του ΕΜΠ και σε ερωτηματολόγια σχετικά με τον εργαστηριακό εξοπλισμό της Σχολής και στις σχέσεις της με κοινωνικούς, πολιτιστικούς και παραγωγικούς (ΚΠΠ) φορείς.

Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης Σχολής Χημικών Μηχανικών 2016-2017
Όνομα: Ekthesi_Eswterikis_Aksiologisis_Sxolis_Ximikwn_Mixanikwn_2016_2017.pdf, Ανέβηκε: 23/11/2018 09:59, Μέγεθος: 4158kb

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους φοιτητές της Σχολής μας για την άμεση και μαζική ανταπόκριση τους στην δήλωση εθελοντικής συμμετοχής για την υποστήριξη του 12ου ΠΕΣΧΜ.

Επειδή η λίστα των εθελοντών ήδη έχει ξεπεράσει τον αριθμό που θα χρειαστεί για τις ανάγκες του συνεδρίου, παρακαλούμε να μην συνεχίζετε να στέλνετε δηλώσεις συμμετοχής.

Εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής του ΠΕΣΧΜ,

Φ. Τσόπελας, Λ. Καραογλάνογλου